понеділок, 28 грудня 2015 р.

Перші результати децентралізації на Херсонщині обговорили в Цюрупинську і Скадовську

Минулого тижня у Херсонській області було проведено два круглих столи  з теми «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати на Херсонщині» - у Цюрупинську та в Скадовську. Експерти поспілкувалися з представниками влади, депутатами, розповіли про механізми децентралізації та повідомили перші результати Херсонщини, відповіли на питання.

23 грудня круглий стіл відбувся у Цюрупинску. В його роботі взяли участь голова Причорноморського центру з політичних та соціальних досліджень, експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул, експерт херсонського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії» Володимир Макуха, радник голови обласної державної адміністрації, експерт Офісу реформ, тренер з питань децентралізації Наталія Возаловська. Також на круглому столі були присутні депутати Цюрупинської районної та міської рад, селищні голови сіл району, представники районної ради та державної адміністрації, журналісти обласних видань.

У ході круглого столу було обговорено проблемні питання децентралізації в Україні. Олександр Мошнягул та Володимир Макуха презентували своє бачення того, в яких умовах та яким чином відбуваються в Україні процеси децентралізації, які проблеми найбільш актуальні. 

Наталія Возаловська поінформувала присутніх про хід добровільного об’єднання громад в області.

Експерти зазначили, що децентралізація – одна з ключових реформ, яку реалізує влада в Україні. У реформі взаємовідносин центру і регіонів, міжбюджетних відносин, запровадженні планування розвитку регіонів і громад - ключ до вирішення системних проблем соціально-економічного розвитку держави.  

Після цього відбулась достатньо жвава та емоційна дискусія. Деякі депутати Цюрупинської районної ради відкрито виступили проти проведення реформ децентралізації та, в першу чергу, проти об’єднання громад, аргументуючи це тим, що це не на часі, що краще збільшувати державні субсидії для села, а не витрачати їх на непотрібні реформи.

Інші учасники висловились на підтримку реформ, але зробили багато зауважень щодо того, як вона відбувається сьогодні на місцях. З цього питання виступили: депутат Цюрупинської районної ради від "Нашого Краю" Ольга Марченко, сільський голова  села Великі Копані Валентина Костенко, представники громадських об’єднань афганців та Ветеранів МВС, заступник голови Цюрупинської РДА Наталя Макаренко та інші учасники круглого столу. 

Експерти надавали вичерпні відповіді, але питань залишилось дуже багато. Цікаво, що учасники обговорювання фактично не торкались теми ліквідації адміністрацій, спірних повноважень префектів та Президента.

24 грудня аналогічний круглий стіл відбувся у місті Скадовськ. Відкрив захід експерт КВУ Олександр Мошнягул, який розповів про наявну законодавчу базу щодо децентралізації, розділи передвиборчих програм Президента України та парламентських партій щодо цього напрямку розвитку України. Надав статистичні данні щодо кількості територіальних громад, зокрема сільських, в Україні, зазначив головні проблеми їх ефективного розвитку.

Наталя Возаловська надала присутнім інформацію щодо затвердженого обласного плану об’єднання громад. Розповіла про наявні стереотипу у сільських голів області та мешканців сіл щодо процесів укрупнення (об’єднання) територіальних громад. Визначила деякі причини кволості процесів створення об’єднаних громад, однією з яких було зазначено дуже низьку поінформованість. Були приведені фактичні фінансові показники діяльності деяких територіальних громад Скадовського району.

Експерт КВУ Володимир Макуха розповів про наявну фінансову базу територіальних громад, зміни у розподілі податків, введені з початку 2015 року, перспективи та додаткові фінансові стимули для об’єднаних територіальних громад. Визначив необхідність розділяти процеси децентралізації, які визначаються зверху, шляхом прийняття змін до існуючої та прийняття нових законів, в тому числі змін до Конституції України та процеси, пов’язані з об’єднанням територіальних громад, які передбачають добровільне об’єднання знизу. 

Голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик поцікавився наявними можливостіми поетапного процесу об’єднання та додаткового приєднання територіальних до об’єднаннях громад.

Новомиколаївський сільський голова Євгенія Глєбова поцікавилась процесом та фактичними прогнозними показниками бюджету на 2016 рік об’єднаної Кочубеївської громади Високопільського району Херсонської області.

Юрист Скадовської районної державної адміністрації поцікавився особливостями повноважень об’єднаннях територіальних громад у земельних питаннях, визначенні меж, повноважень щодо земель сільськогосподарського призначення.  

За підсумками круглого столу присутні представники територіальних громад Скадовського району зазначили важливість проведеного заходу, завдяки якому вони отримали відповіді на наявні у них питання та отримали додаткову інформацію, яка допоможе їм у прийнятті більш зважених рішень щодо об’єднання територіальних громад.

За результатами обох круглих столів в області було підведено підсумки: процес децентралізації є об’єктивним і необхідним для реалізації системних суспільних реформ, водночас він має бути підкріплений комплексною реформою місцевого самоврядування.           

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: