неділя, 2 квітня 2023 р.

Вирішення екологічних проблем на Херсонщині — результати круглого столу

 

31 березня в режимі онлайн відбувся круглий стіл на тему «Пошук шляхів вирішення екологічних проблем на Херсонщині». Організатором заходу виступив Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень.

На запрошення організаторів відгукнилось керівництво департаменту екології ХОДА, представники Бериславської районної військової адміністрації, військових адміністрацій громад, відомі в регіоні еко активісти та представники ЗМІ.

Олександр Мошнягул, керівник Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень

У вступному слові керівник Причорноморського центру Олександр Мошнягул розповів, що організація протягом останніх місяців досліджує наслідки екологічних злочинів російських окупантів на Херсонщині. Експерти збирають факти в ЗМІ та в соціальних мережах, проводять глибинні інтерв’ю з експертами та опитують жителі громад, живих свідки злочинів окупантів.

На підставі зібраної інформації розроблена інтерактивна карта еко злочинів. Паралельно, експерти починають формувати «Реєстр екологічних злочинів окупантів в Херсонській області», в якому будуть зазначатись обсяги нанесених громадам збитків.

Для громад, які не можуть обрахувати збитки самостійно організація розробляє методику на підставі якої планує проводити навчальні тренінги для посадовців та еко активістів.

Артем Чайковський, експерт Причорноморського центру 
політичних і соціальних досліджень

Експерт Причорноморського центру Артем Чайковський презентував методику, за якою проходить дослідження. Він відзначив шлях, який прошла організація у розумінні екологічних проблем в регіоні. 

За часів окупації, не маючи фізичної змоги оцінити шкоду, а інколи і достовірність інформації, експерти Причорноморського центру використовували оцінку так званих "сигналів" — фіксували та каталогізували всі згадки в засобах масової комунікації, а також корегували це з результатами глибинних інтер'ю. 

Після деокупації, кількість доступних інструментів для роботи збільшилась, точність отриманної інформації також зросла, що дало змогу говорити про створення реєстру та картографування екологічних проблем та злочинів в регіоні. І хоча карта відображає річну роботу організації, експерт зазначив, що вона буде оновлюватись, і з часом відображатиме більш детальні факти на рівні кожного населеного пункту. 

Саме дослідження Причорноморського центру передбачає постійний супровід ситуації — як в питанні ведення реєстру з екологічними проблемами та злочиннами, так і в подальшої фіксації випадків на карті з порушеннями. Там де не вистачатиме інформації будуть зроблені інформаційні запити, а експерти розставлять пріоритети у вирішенні екологічних проблем. 

Експерт центру Володимир Молчанов більш детально зупинився на методиці обрахування збитків, пояснив, як вона працюватиме, і як будуть проводитись навчання. 

 

Світлана Кушнір, політична експертка

Після цього почалась жвава дискусія, тон якій задала відома в Україні політична експертка Світлана Кушнір. Вона зазначила, що розмінування та очищення грунтів від ракетного палива та іншого забруднення в результаті бойових дій є проблемою держави на роки. Україна входить в п’ятірку лідерів країн по мінному забрудненню. 

Національний орган з питань протимінної діяльності нарешті затвердив план розмінування сільськогосподарських земель для сівби, але Херсонщина, на жаль,  в цьому плані не є пріоритетною. Тому власники угідь, не дочекавшись сертифікованих операторів з розмінування звертаються до «чорних саперів» та починають сівбу. 

Пані Світлана запропонувала на наступний круглий стіл запросити операторів з розмінування, аби отримати хоча б розуміння коли і на який порядок розмінування може розраховувати Херсонська область. 

 
Ольга Філіна, заступник керівника Департаменту захисту довкілля Херсонської ОДА

Далі виступила заступник керівника Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА Ольга Філіна. Вона повідомила, що в області вже створена комісія із визначення шкоди завданої довкіллю внаслідок надзвичайних ситуацій, затверджені відповідні методики обрахування. На сьогодні розраховано збитків на 50 мільярдів. 

Департамент готовий до співпраці, якщо у експертів є конкретна інформація про нанесені збитки довкіллю. Також, пані Ольга повідомила, що в області діє порядок очищення від вибухонебезпечних предметів. 

Дійсно, розмінованих угідь поки мало, але роботи проводяться. Вже розміновано більше 16 тисяч гектарів, і ця робота набирає швидкості.

Володимир Молчанов, експерт Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень

У відповідь Володимир Молчанов зазначив, що методика яку розробили експерти не перетинається з методикою міністерства екології, фактично її доповнює, і допоможе робити обрахунки збитків більш ефективно і швидше.

З приводу розмінування він зазначив, що вся увага зараз зосереджена на сільгосп угіддях, а яка доля земель загального користування, лісосмуг? Адже там переважно гинуть наші громадяни. Він запропонував Департаменту екології оприлюднити чіткий та прозорий графік розмінування, як наприклад, роблять енергетики з графіком підключенням населених пунктів.

Окремо Володимир зупинився на проблемі втрат води. Через пошкодження греблі Каховської ГЕС відключились системи водопостачання Нововоронцовки, не наповнюється з Дніпра канал на Кривий Ріг, Інгулець залишається маловодним, відтак є ризик невідновлення зрошення в селах Білозерської, Музиківської та Чорнобаївської громад. Крім того, через пошкодження насосів каховської зрошувальної системи не отримають воду для побутових потреб наші громадяни на лівому березі.

Ольга Філіна пояснила, що з каховського каналу використовують питну воду тільки 2 села Іванівського району. Всі інші користуються підземними джерелами. А ось з поливом будуть проблеми. 

Олександр Максименко, голова громадської ради при обласному управлінні податкової служби

Голова громадської ради при обласному управлінні податкової служби Олександр Максименко запропонував створити дієві механізми громадського контролю над діями держави в сфері розмінування з метою зниження корупційних ризиків та знищення небезпечної практики «сірих саперів». 

Через пасивність держави фермери  змушені звертатись до них за послугами, на які вони витратять всі прибутки цьогорічного врожаю.

 

 Ірина Зоря, керівник ГО "Берегиня"

Були підняті й інші питання. Керівник ГО «Берегиня» Ірина Зоря підняла проблему розмінування дачних ділянок і островів дніпровської дельти. Також було підняте питання заповідників та національних парків. Більш детально ми розкажемо про це в наших додаткових матеріалах.

На завершення круглого столу була озвучена пропозиція створити при обласній військовій адміністрації дорадчий орган, який би координував спільні зусилля влади, бізнесу та громадськості у вирішенні екологічних проблем. А Олександр Максименко запропонував провести спільну зустріч громадськості з представниками операторів розмінування (того же ДСНС) по обговоренню питання подальшого механізму та етапності розмінування та очищення Херсонщини. 

Подивитись ефір повністю можна за посиланням:

https://bit.ly/40PNK86

Карта екологічних проблем та злочинів:

https://bit.ly/40B0SOU

Контакти ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень»:  

Херсон, Придніпровський узвіз, 1 оф. 8, тел. +38 0552 34442, факс +38 0552 34442 

За постійними оновленнями роботи організації можна слідкувати за посиланням:

На веб-платформі www.pcpsd.org.ua

В соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua

Проєкт виконується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цього проєкту і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції.

Відповідальність за зміст несе виключно Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень.

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: