четвер, 24 грудня 2015 р.

У Цюрупинську експерти розповіли про перші результати децентралізації на Херсонщині

23 грудня 2015 року о 10.00 у малому залі малому залі м.Цюрупинськ (Херсонська область) відбувся круглий стіл з теми «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати на Херсонщині».

До круглого столу були запрошені голова Причорноморського центру з політичних та соціальних досліджень, експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул, експерт херсонського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії» Володимир Макуха, радник голови обласної державної адміністрації, експерт Офісу реформ, тренер з питань децентралізації Наталія Возаловська. Також на круглому столі були присутні депутати Цюрупинської районної та міської рад, селищні голови сіл району, представники районної ради та державної адміністрації, журналісти обласних видань.

У ході круглого столу було обговорено проблемні питання децентралізації в Україні. Олександр Мошнягул та Володимир Макуха презентували своє бачення того, в яких умовах та яким чином відбуваються в Україні процеси децентралізації, які проблеми найбільш актуальні. 

Радник голови ХОДА Наталія Возаловська, поінформувала присутніх про хід добровільного об’єднання громад в області.

Експерти зазначили, що децентралізація – одна з ключових реформ, яку реалізує влада в Україні. У реформі взаємовідносин центру і регіонів, міжбюджетних відносин, запровадженні планування розвитку регіонів і громад - ключ до вирішення системних проблем соціально-економічного розвитку держави.  

Після цього відбулась достатньо жвава та емоційна дискусія. Відкрито проти проведення реформ децентралізації, та в першу чергу проти об’єднання громад виступила депутат Цюрупинської районної ради від УКРОПу, яка заявила, що це все не на часі, треба відновлювати економіку. Її позицію підтримав сільський голова села Саги, який запропонував збільшувати державні субсидії для села, а не витрачати їх на непотрібні реформи.

Інші учасники висловились на підтримку реформ, але зробили багато зауважень щодо того як вона відбувається сьогодні на місцях. З цього питання виступили: депутат Цюрупинської районної ради від Нашого Краю Ольга Марченко, сільська голова  села Копані, представники громадських об’єднань Афганців та Ветеранів МВС, заступник голови Цюрупинської РДА. Начальник методичного кабінету в районному управлінні освіти, Їхні претензії та пропозиції зводились до наступного:

- Об’єднання громад повинно йти знизу, враховувати всі пропозиції та зауваження як ОМС так і мешканців громад. Перспективний план повинен готуватись знизу. Спочатку свої пропозиції до плану вносять представники громад, і тільки після цього обласна адміністрація, офіс реформ готують його для розгляду на сесію обласної ради. 

- Не може бути тиску на громади в питаннях об’єднання з боку виконавчої влади, не можна нав’язувати заможним громадам брати як «баласт» незаможні села. Представники останніх не розуміють, що їм робити, якщо ніхто не захоче з ними об’єднуватись.

- Недостатньо інформації, Що робити, якщо об’єднана сільська громада не зможе сама створити та утримувати  всі соціальні та адміністративні установи. Потрібне чітке уявлення які з них і як утримувати колективно.

- Незрозуміло до кінця, які податки матиме об’єднана громада, як буде відбуватись забезпечення громад після прийняття нового податкового законодавства.

Експерти та радник голови ХОДА надавали вичерпні відповіді, але питань залишилось дуже багато. Цікаво, що учасники обговорювання фактично не торкались теми ліквідації адміністрацій, спірних повноважень префектів та Президента. За результатами круглого столу було підведено підсумки: процес децентралізації є об’єктивним і необхідним для реалізації системних суспільних реформ, водночас він має бути підкріплений комплексною реформою місцевого самоврядування.  

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: