пʼятниця, 29 липня 2016 р.

Нормотворча діяльність депутатів м.Олешки «під протокол»


Якими вони були – перші пів року роботи новообраних депутатів Олешківської міської ради? Як міські обранці відпрацювали на громаду? Однією з головних завдань депутатів місцевих рад є прийняття важливих для громади, яка їх обрала, рішень під час пленарних засідань. Але яким чином можна отримати більш-менш об’єктивну картину «нормотворчої роботи» депутатів (в тому числі по персоналіям), не будучи присутнім на пленарних засіданнях? Одним з неспростовних джерел для здійснення аналізу та підготовки висновків є офіційні протоколи пленарних засідань.


Про що ж нам «розповіли» ці носії історії діяльності депутатів Олешківської міської ради?

Для початку невеличка інформація «для протоколу» про протоколи:

- Для аналізу роботи у період: з моменту першого пленарного засідання новообраної міської ради зазначеного районного центру Херсонської області до 01 червня 2016 року було отримано копії протоколів дев’яти пленарних засідань;

- У зазначених протоколах, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» задокументовано поіменні підсумки голосувань по кожному з питань порядку денного, та визначаються відсутні на засіданнях депутати;

- Позначені прізвища виступаючих з доповідями, запитаннями, репліками, зауваженнями та пропозиціями було прийнято під час аналізу як виключні.

Депутати склали протокол не тільки для історії, але і для себе

Саме так можна прокоментувати деякі «особливості по-олешківські» та «процедуру, змінену законом» із пленарного сегменту їх депутатської діяльності, зафіксованої у протоколах.

Почнемо з використаної «процедури поза законом»:

Під час 4-го пленарного засідання, яке відбулось 05 лютого 2016 року, було проведено голосування за недовіру голові постійної «бюджетної» комісії Костянтину Золотаревському (партія «5.10.»). У самому факті розгляду та винесення на голосування подібного рішення нічого крамольного нема, але, за пропозицією лідера фракції партії «Опозиційний блок» депутата Ігоря Житченко, було застосовано процедуру таємного голосування. Згідно вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до якого Верховна Рада України у листопаді 2015 року внесла зміни, відповідно до яких рішення радою повинні прийматись відкритим голосуванням, за винятком обрання секретаря ради та висловлення недовіри міському голові (частина третя статті 59 у новій редакції Закону). Хоча, нехтуючи внесеними змінами, олешківські депутати вимоги закону не порушили (зазначена норма вступила у дію з кінця січня 2016 року), тим не менш, зазначений факт суттєво «підмочує» їх політичну репутацію.

«Новації» олешківських депутатів:

Мабуть, не бажаючи відставати від своїх «верховних» колег, з аргументацією про «багато витраченого часу» у Олешківській міській раді частенько застосовується процедура «пакетного голосування» відразу за декілька внесених до порядку денного рішень одним голосуванням. При цьому це стосувалось «земельних» питань. Слід зазначити, що подібні «пакетні голосування» приймалися переважно ОДНОГОЛОСНО присутніми у сесійній залі депутатами.

Депутати «несуть нісенітницю»?

Досить оригінально запротокольовано у протоколі №3 пленарного засідання від 28 грудня 2015 року виступ депутата Ігоря Житченко. Мовою оригіналу це до протоколу внесено наступним чином: «Виступив депутат Житченко Ігор Володимирович і шість хвилин ніс всяку нісінитницю (на аудіо запису з 29 по 36 хвилину)».

Найбільш резонансне голосування:

До такого впевнено можна віднести питання «Про позбавлення «Звання почесного громадянина міста» екс-народного депутата Журавко Олексія Валерійовича», що було розглянуто на пленарному засіданні, яке відбулось 28 грудня 2015р. Спираючись на «скупі фрази», занотовані до протоколу №3, обговорення цього питання було досить гарячим. На захист екс-народного депутата встали обрані від партії «Наш край» депутати Бушко О.М. та Мельников Р.С. При цьому, голос останнього значиться як такого, хто один з дев’ятнадцяти підтримав позбавлення Олексія Журавко звання «почесного громадянина міста». Не підтримали зазначений проект рішення, «утримавшись» при голосуванні: всі четверо обраних від партії «Опозиційний блок», обидва обраних депутата від «Соціалістів» та по одному з представників ВО «Батьківщина» (Крівіч Л.І.) та «Наш край» (Бушко О.М.).

Активність депутатів під час пленарних засідань

Враховуючи зафіксовану у наявних протоколах інформацію, слід зауважити на певну специфіку розгляду питань, внесених до порядку денного сесії. У Олешківській міський раді, як це «випливає» з протоколів, перед обговоренням внесених на розгляд питань, надається слово голові профільної депутатської комісії для озвучення позиції по питанню відповідної депутатської комісії. Тому, виходячи з цього, найбільшу активність «вимушену за посадою» мають саме голови постійних депутатських комісій та секретар ради Дмитро Чурсін, який також фігурує у якості доповідача по значному переліку питань. З цих обставин частіше «відзначився за протоколом» саме секретар ради Дмитро Чурсін (25), а на другому місці голова «земельної» комісії Вадим Гараненко (24). Серед «рядових» депутатів найбільш активними під час пленарних засідань зазначено обраного від партії «Наш край» Романа Мельникова (2 виступи, 9 внесених пропозицій, 2 репліки та 5 заданих питань) та лідер фракції «Опозиційний блок» Ігор Житченко (4 виступи, 8 внесених пропозицій та 4 репліки) на третьому місці представник «Радикальної партії Олега Ляшко» Віталій Єрофєєв (6 виступів та 1 внесена пропозиція).

Найбільш «плодотворні» депутати

Досить цікавою виглядає картина по внесеним під час пленарних засідань пропозиціям депутатами та кількість з них прийнятих (проголосованих). Найбільш «плодовитим» виявився Роман Мельников – 9 внесених пропозицій, з яких 5 прийнято, на другому місті Ігор Житченко - 8 (7 прийнято), на третьому секретар ради Дмитро Чурсін (БПП «Солідарність») – 7 (6 прийнято), далі йдуть Ніна Шпачинська («УКРОП») – 7 (5 прийнято), Костянтин Золотаревський (партія «5.10.») – 6 (3 прийнято), Василь Паламарчук («УКРОП») – 5 (2 прийнято) та Світлана Махрова (ВО «Батьківщина») – 4 (4 прийнято).

Рейтинг прогульників:

У зазначений період найбільш дисциплінованими виявились депутати, обрані від партій БПП «Солідарність», «Радикальна партія Олега Ляшко» та «Соціалісти», які не пропустили жодного з пленарних засідань (100% відвідуваність);
Найбільше (по три) пропущених пленарних засідань у пасиві депутатів Житченко І.В. («Опозиційний блок») та Крівіч Л.І. (ВО «Батьківщина») або по 33,3%; Причому депутат Ігор Житченко пропустив три пленарних засідання підряд; 
Найбільше депутатів, які мають хоча б одне пропущене пленарне засідання, у обраних від партій «Наш край» - три з трьох обраних (або 100%) та «Опозиційний блок» - три з чотирьох обраних (або 75%);

Картина у відсотках пропущених пленарних засідань обраними депутатами по партіях виглядає наступним чином:
- «Опозиційний блок» - 13,9%
- «Наш край» - 11,1%
- ВО «Батьківщина» - 11,1%
- «УКРОП» - 11,1%
- «5.10» - 7,4%
- БПП «Солідарність» - 0%
- «Радикальна партія Олега Ляшко» - 0%
- «Соціалісти» - 0%


Володимир Макуха

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: