понеділок, 29 серпня 2016 р.

ХОО КВУ РАЗОМ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ВЛАДИ ОБГОВОРИЛИ 9 МІСЯЦІВ РОБОТИ НОВООБРАНИХ ДЕПУТАТІВ


26 серпня в приміщенні конференц-зали "Конгрес" (м.Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 7 (Радянська) відбувся круглий стіл ХОО КВУ з теми «9 місяців роботи новообраних депутатів, перші висновки та проблеми».  Під час заходу експерти ХОО КВУ презентували попередні висновки моніторингу роботи депутатів Херсонської обласної та Херсонської міської рад за перші 9 місяцівнової каденції та запропонували учасникам круглого столу – представникам влади, депутатам міської та обласної рад, представникам громадськості – обговорити виявлені проблеми.


Проведений експертами ХОО КВУ моніторинг виявив певні позитивні моменти в роботі депутатів зазначених рад:

1. В порівнянні з попередньою каденцією значно підвищилась дисципліна обранців. Тільки один депутат -Альберт Черепаха (БПП) пропустив більше половини пленарних засідань обласної ради (3 з 5). В Херсонській міській раді таких немає взагалі. Більше половини засідань постійних комісій пропустили 4 депутати обласної ради і тільки 1 з Херсонської міської. На жаль, це Денис Бердник з «Самопомочі», який є секретарем «антикорупційної» комісії ради, тобто є відповідальним за організацію її роботи.
2. У порівнянні з минулою каденцією суттєво зросла кількість активних депутатів, тобто тих хто, регулярно виступає на сесіях та на засіданнях комісій, вносить конкретні пропозиції. 
Найбільш активними головами комісій в обласній ради були Юрій Рожков (БПП), Василь Федін («Опозиційний Блок») та Сергій Рибалко («Наш Край»).
Серед рядових депутатів самим активним був Олександр Шумей(«Укроп») та його колеги Марина Чернишова (БПП), Юрій Одарченко («Батьківщина») та Євген Криницький (БПП). 
Найбільш активними депутатами Херсонської міської ради на сьогоднішній день є: представник «Опозиційного Блоку»В’ячеслав Яременко, його колега з БПП Сергій Жуйков,Дмитро Ільченко («Батьківщина») та Олена Мазур («Укроп»). Серед голів комісій найактивніші Андрій Дмитрієв («Самопоміч»), Єгор Устинов («Опозиційний Блок»)та Віталій Богданов («Укроп»).
3. Можна сказати про більш активне висвітлення в місцевих ЗМІ діяльності обласної ради та її депутатів.Стало набагато більше публікацій, значно збільшилася кількість депутатів, яких згадували ЗМІ, матеріали стали більш змістовними, а тональність зрушилася у бік позитиву. Журналісти стали більше уваги приділяти конкретній роботі депутатів, частіше їх цитувати. На нашу думку, це пов’язано як з активністю самих обранців, так і з більш якісною роботою прес-служби ради.

Але поруч з цим, в роботі депутатів зазначених рад залишається багато проблем, які сьогодні треба обговорювати та вирішувати:

1. Брак інформації про депутатів на офіційних сайтах.На кожному сайті свій набір відомостей про обранців, які суттєво різняться. При цьому на сайті Херсонської міськради відсутні дані про місце роботи та освіту обранців. На сайті облради неповна інформація про прийом виборців, немає контактів депутатів. 
Для вирішення зазначеної проблеми експерти розробили проект документу «Положення про порядок висвітлення діяльності депутатів ради». В цьому документі запропонований вичерпний перелік даних про обранців, які, на думку експертів,повинні бути на офіційному сайті ради.
2. Проблема політична. І в обласній, і в Херсонській міській раді більшість мандатів отримали представники партій, які в 2014 році сформували Демократичну парламентську коаліцію. Але, на превеликий жаль, в жодній раді така демократична коаліція створена не була. Замість цього в Херсонській міськраді з початку каденції наявна перманентна політична криза. На сьогоднішній день міський голова не має жодного заступника. В обласній раді було створено «неприродне» об’єднання деяких демократичних партій з партіями минулої влади – «Опозиційним Блоком» та «Нашим Краєм». 
Це створює серйозну політичну проблему: відсутність єдності демократичних партій ставить під великий сумнів перспективу здійснення Реформ на місцях. 
3. Все ж таки значна частина депутатів залишається пасивною. Так, 26 депутатів обласної ради не вимовили жодного слова на засіданнях постійних комісій, а 21 на пленарних засіданнях. Серед депутатів Херсонської міської ради 9 обранців не проронили жодного слова під час пленарних засідань 
4. Те, що депутати обласної ради стали більш активно працювати, не пропускають сесії, не дуже впливає на загальну ефективність ради, на кількість та якість прийнятих рішень. За 9 місяців нової каденції відбулось тільки 5 пленарних засідань, на яких розглянули 181 питання. Прийнято тільки 2 цільові програми. За той же час минулої каденції було прийнято 10 програм.
При цьому депутати витрачають чимало часу на обговорення чисельних звернень до центральних органів влади, які, як правило, залишаються без розгляду. За протоколами засідань ми нарахували майже 40 таких звернень, в підготовці та обговоренні яких прийняв участь майже весь депутатський корпус. На нашу думку, робота над зверненнями у більшості випадків є імітацією депутатської роботи, спробою хоч якимось чином відзвітувати за виконання передвиборчих обіцянок.
5.Передвиборчі програми та обіцянки майже не виконуються.

Вірніше, деяківиконуються, але не тими, хто це обіцяв. Ремонт ліфтів, доріг, підвищення соціальних виплат,освітлення вилиць та благоустрій територій, створення ОСББ: ці ті інші пункти депутати включають до своїх програм. Але все це робиться, як правило, незалежно від бажань та волі обранців, за рахунок діяльності міськвиконкому та обласної адміністрації.

Інколи депутати та партії відверто імітують виконання обіцянок, маніпулюючи свідомістю виборців. Обіцяли зменшити комунальні тарифи – ініціюють створення робочої групи по вивченню тарифів. Обіцяли запровадити програму безкоштовного медичного огляду – звертаються до обласної адміністрації з вимогою закласти на це кошти в бюджет. Якісь дії роблять, але і самі, мабуть, розуміють, що результат вони не дадуть.

Херсонська міська «Батьківщина» є прикладом, коли партія діє всупереч своїм виборчим обіцянкам, що, доречі, є підставою для відкликання депутатів. Вони обіцяли: Значне оновлення парку тролейбусів, закладання коштів на їх придбання до бюджету. Але на останній сесії не підтримали відомі зміни до бюджету.

Але є й оптимістичні приклади. Херсонська міська організація «Самопомочі» обіцяла запровадити систему електронних торгів на виконання муніципальних замовлень для забезпечення прозорості. Вони розробили механізм проведення торгів за системою ПРОЗОРО і добились його запровадження міською радою.

За підсумками першого етапу дослідження ми підготували наступні пропозиції:

1) Розмістити на офіційному сайті кожної ради необхідний обсяг відомостей про депутатів. Пропонуємо для цього підтримати наш проект «Положення про порядок висвітлення діяльності депутатів ради». 
2) Внести зміни до планів роботи рад з урахуванням передвиборчих програм партій, в яких зазначались обіцянки розробити та впровадити певні нормативні акти. 
3) Розмістити на сайтах рад програми партій, які потрапили до ради.
4) Кожній раді навести лад із веденням протоколів пленарних засідань та засідань рад, зазначати в протоколах виступи, пропозиції та коментарі всіх виступаючих.
5) Внести до Регламенту рад норму про зняття з керівних посад у депутатських комісіях за пропуск більш ніж половини засідань без поважних причин.
6) Партійним керівникам звернути увагу на депутатів, що пропустили без поважних причин понад 30% пленарних засіданьабо засідань постійних комісій, членами якої вони є.
7) Усунути порушення закону про місцеве самоврядування в частині членства депутатів у виконкомі.
8) На сайтах рад створити розділ про результати розгляду депутатських запитів,звернень та запитань, направлених за зверненнями виборців.
9) Публікувати на сайтах рад усі звернення ради та відповіді на них.
10) Усунути та не допускати в подальшому ситуацію, коли депутати суміщають свій мандат з роботою в комунальних підприємствах та в виконавчих органах місцевого самоврядування. 

Довідка: громадські активісти місцевих громадських організацій в координації з експертами ХОО Комітету виборців України регулярно збирають, систематизують, аналізують, надають оцінку виконанню передвиборчих програм, реалізації депутатських обов'язків по роботі в радах, прийому виборців, звітності перед виборцями і т.д. Ця робота проводиться у рамках проекту «Моніторинг виконання депутатських обіцянок як механізм громадського контролю і крок до створення ефективного громадянського суспільства» за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED.

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: