середа, 5 жовтня 2016 р.

Чи збираються депутати міськради звітувати перед виборцями?


Вже зовсім скоро депутати місцевих рад будуть відзначати першу річницю своєї діяльності на користь територіальних громад, які їх обрали. Але крім святковості зазначеної події, вона, відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», пов’язана з певними зобов’язаннями, покладеними на місцевих народних обранців.


Так, зокрема, п.1 статті 16 згаданого вище Закону констатує: «Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян». Обрані депутати місцевих рад, відповідно до цієї норми, можуть звітувати перед своїми виборцями і частіше, ніж раз у рік. Наприклад, кандидати у депутати Херсонської міської ради від ВО «Свобода» у своїх передвиборчих листівках повідомляли виборців, що в разі їх обрання депутатами будуть «щомісячно проводити депутатський прийом та звітувати перед виборцями про виконану роботу в органах місцевого самоврядування». Подібні ініціативи більш тісної співпраці з виборцями та щомісячні звіти можна тільки вітати, але це не звільняє депутатів міської ради від обов’язкового щорічного звіту.

Обов’язковий щорічний звіт відрізняється рядом процедурних моментів. Зокрема, відповідно до зазначеного у п.1 ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», «Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями». Тобто спочатку на сесії міської ради повинен бути затверджений графік щорічних звітів депутатів місцевих рад із орієнтовним зазначенням дати, часу та місця проведення звіту. Спираючись на прийняте радою рішення, відповідно до п.4 ст.16 цього Закону «Депутат місцевої ради не пізніш як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб». Зазначені процедурні норми передбачено з метою забезпечення можливості кожного з виборців (враховуючи обрання депутатів міської ради за новим Законом про місцеві вибори це стає ще більш актуальним) прийти на звіт будь-якого з обраних депутатів місцевої ради.

Тим часом у мережі інтернет почали з’являтись повідомлення про проведені звіти депутатів Херсонської міської ради. Зокрема, оприлюднена інформація про проведений звіт перед виборцями депутатами міської ради Олександром Кривчун, Оленою Мазур та Олегом Черненко (прочитати інформацію можна за посиланням).

Сам факт звітування депутатів перед своїми виборцями можна тільки вітати, але у зазначеному інформаційному матеріалі цей звіт позиціонується як «щорічний». Враховуючи, що Херсонська міська рада ще не приймала рішення (у ХОО КВУ на цей час відсутня інформація про наявність навіть проекту такого рішення) про затвердження строків проведення депутатами щорічних звітів, проведений трьома вказаними депутатами звіт перед виборцями неможна вважати «обов’язковим щорічним».

Будемо сподіватись, що Херсонська міська рада своєчасно (не пізніше, ніж під час свого пленарного засідання у листопаді поточного року) прийме відповідне рішення, та депутати Херсонської міської ради, в тому числі Олександр Кривчун, Олена Мазур та Олег Черненко, своєчасно та у відповідності до прийнятого радою рішення відзвітують перед своїми виборцями.

Наразі хочеться нагадати, що відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»:

-    п.2 ст.16 «Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу»;
-    п.6 ст.16 «Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв'язку з його депутатською діяльністю».

Володимир Макуха

Еще статьи по теме:

Немає коментарів: